The Silver Beaver Award

 

The Silver Beaver Award is made for noteworthy service of exceptional character to youth by reistered Cub Scouters, Scouters, Varsity Scouters, and Venturing leaders at the Council level and to other organizations within the territory under the jurisdiction of the Juniata Valley Council, Boy Scouts of America.   It is the highest award a local Scout council can bestow upon a volunteer.

The Selection Committee, appointed by the Council President, reviews complete furnished information, including details and dates for the service at the unit, district, and council level, activities, as well as service to non-Scouting organizations including youth, fraternal, service clubs, churches, business, and others.  Consideration is given for specific leadership qualities of the nominee, as well as reasons why the nominee’s service has been outstanding as a Scouting volunteer on the council level.  Although the length of service receives consideration, it is important that the service rendered be of an outstanding nature, that the contribution made through leadership and service be far-reaching in its effect on helping to provide youth the best possible program of Scouting.

The nominee should not be made aware this recommendation has been submitted. Once the Silver Beaver Committee has made their selection, a member of the committee will contact the person making the nomination with complete details.  All nominations are held for a total of three (3) reviews.  Nomination Forms must be submitted to the Council Service Center by 5:00pm on October 31 and are available at the Council Service Center or online at www.jvcbsa.org

 

 

2011 Silver Beaver Reciepients

 

2010 Silver Beaver Reciepients

Mark Bonson

John M. Kriner II

Richard C. Marboe

2009 Silver Beaver Reciepients

Katherine A. Bobeck

Kevin M. McKay

Wesley A. Miller

Robert G. Watts, Jr.

Read Biographies


 

2008 Silver Beaver Reciepients

Scott Burkett

Dave Gutshall

Jane Mitch

2007 Silver Beaver Reciepients

Ronald J. Forsythe

Mark A. Salvatore

Robert L. Seager

Previous Recipients of the Silver Beaver Award for Distinguished Service

1931  
W.R. White*, 
A.B. Vanormer D.D*

1956  
Francis I. Foose*

1974
Joseph Tabb
David Kurtz
A. Lynn Corcelius* 

1992
J. William Conway
Erik K. Hefright
D. Robert Reeder, Jr.

1932  
William P. Woods*

1957  
Ralph R. Dobelbower*   
Max R. Carruthers*   

1975
Warren Q. Stump* 
Edward F. Farrand*
Joseph H. Rimmey*

1993
Jesse Helsel 
Thomas F. Songer II
Jack H. White

1933  
Dr. John M. Keichline*

1958  
Albert K. Dole *
Alexander Resko* 
 Albert M. Orr*  

1976
Russell C. Smith* 
Joseph C. Scott* 
Glenn D. Bengtson* 

1994
R. Dennis Bates   
Galen E. Dreibelbis
Daniel P. Smith

1934  
George Irvin Phillips*
John C. Snyder* 
Ernest J. Knott 

1959  
Forrest H. Dutlinger*
Joseph A Zitterman   

1977
Earl E. Eckley
Harold E. Leiter, Sr.
Lewis J. Yost* 

1995
Charles S. Miller
John A. Wert

1936  
Dr. W. S. Hunter* 

1960  
George M. Crawford
MacDonald Heebner, Jr.* 

1978
Paul J. Fagley
Samuel E. Gordon 
John M. Kriner 

1996   
Wanda M. Foster
Linda Rosensteel
Paul T. Fagley

1938  
Foster T. Augustine*

1961  
Ben P. Moyer*  
 J. R. Wald, Jr.

1979
John M. Foltz*  
Joyce Port 
Donald F. Spooner*

1997
Martin L. Dreibelbis
Charles W. Harklerode, Jr.  
Carl "Ike" Rosensteel 

1940  
D.C. Bowman 

1962  
E. Kenneth Ulp*  
Dr. David R. Maneval  

1980
Jack H. Port  
Bernard E. Wright 
Sarah E. Jones*  

1998
Clyde Berg*
Jeff Biddle         
Arthur J. DeCamp

1941 
A. A. Oeffner*
John R. Wald*

1963  
Emerson L. Grindall*  
Edwin L. Thomas* 

1981
Ruth Yost *  
Harry R. Davis* 
Gary D. Page 

1999
Robert J. Kibler
Raymond "Mike" Kemp        
Dr. Frank Barnish III

1943
Theodore J. Gates*

1964  
Francis Babione*  
Joseph A. Schillace

1982
Earl Bumbaugh  
Fred D. Rhinehelder
Ralph Walker 

2000
Fred B. McKinley
Charles R. Cruikshank         
Dwain "Toby" Lauver

1944  
Ernest K. Gackenbach 

1965  
Dr. Ralph G. Ascah *
Gordon M. Singer*

1983
J. Samuel Halderman*
Roger C. Vandermark 
Thomas C. White 

2001
Jeffrey A. Funk
Linda Goodman             
Valerie Updegrove

1946
John M. Winters*
Samuel M. Short*   
William G. Miller*

1966  
Hurley E. Thomas*
William W. Seig*

1984
Ronald E. Jochen
David E. Colbert, Jr.* 
Edward R. Rhodes 

2002
Cynthia Ross
Jeffery T. Jacoby  

1947 
Charles L. Raffensberger*

1967  
Sidney C. Sivitz*
Robert J. Flipse 

1985
Paul D. Olbrich 
Lloyd A. Neimann 
Ronald L. Smith

2003
Thomas R. Palchak
Denise Dale

1950  
Rabbi Manning H. Bleich*
Robert L. Rhoades*

1968
John P. Longnecker* 
Carol S. Rhinehelder  

 1986
Dallas M. Amspacker
Thomas D. Fonda   

2004
Steven Dedmon           
Thomas Long

1951  
John C. Horn*
Walter H. Passmore 

1969
Blaire O. Kagarise
Robert C. Moore

1987
Richard L. Armagost, Sr.
Harry C. Swanger, Sr.
William E. Swigart, Jr.*

2005 
H. Randall Carper
Franklin M. Harden 
Thomas L. McClain

1952  
Harold E. Byers*  
Dr. Donald M. Rockwell*  
Walter B. Wilson, Sr.*

1970
William D. O'Connell*
Clarence W. Treaster*

 1988
Glen W. Thompson, Jr.
Amos Benjamin Seal 
William H. Knepp, Sr.

2006
Thomas W. Horn
Glenn E. Smith 

1953  
Thomas H. Garrett, Sr.*  
W. Randall Leopold* 
 A. M. Wellington*

1971
Robert F. Marboe*
Robert L. Crain*

1989
Fred L. McClain
Robert B. Hall
Gerald E. Purcell

 2007
Ronald Forsythe
Mark Salvatore
Robert Seager

1954  
Dr. Lloyd W. Showers*
Thomas O. Williamson*  

1972
Charles E. Allison 
Samuel Atmore*   
Fred B. Fiigon*  

 1990
Aaron Jr. Cole
Robert G. Goodman
John E. Groninger

 2008
Scott Burkett
David Gutshall
Jane Mitch

1955  
Dr. Grant W. Smith*  
Leonard Friend*

1973
E. Erwin Klaus*
J. Kenneth Jones*
Donald W. Bailey 

1991
Timothy L. Miller 
Frank W. Royer, Jr
Robert E. Wilson, Jr.

2010
Katherine A. Bobeck
Kevin M. Mckay
Wesley A. Miller
Robert G. Watts, Jr.

Silver Fawn Recipients

1971 
Mrs Solveig Horn*

1973
Mrs Dorothy L. O'Connell

1974
Mrs Margaret Flipse*


*Deceased

If you have a question, comment or suggestions, please E-mail:  Jim Kennedy

Juniata Valley Council, BSA, 9 Taylor Drive, Reedsville PA 17084  (717) 667-9236(voice)  717-667-9798 (fax)